Piłka sprzed lat

jsmini2Z kart tarnowskiej piłki nożnej. Piłka nożna — dyscyplina uprawiana od zarania tarnowskiego sportu w niemal wszystkich istniejących w mieście klubach sportowych. Pierwsze drużyny piłkarskie istniały jeszcze pod zaborami.

Tarnovia.

Najlepszym wówczas zespołem był SKS Tarnovia. Drużyna podejmowała najlepsze drużyny w kraju, a także zagraniczne. Najlepszy okres tarnowskiego footballu to druga połowa lat 40-tych XX wieku. Tarnovia awansowała do ekstraklasy i w roku 1948 jedyny raz w historii zespół z Tarnowa grał wśród najlepszych polskich zespołów. Autorami tamtych sukcesów byli m.in. Antoni Barwiński (reprezentant Polski) bracia: Edmund, Stanisław i Władysław Roikoiwie, Roman i Rudolf Pyrichowie, T. Dwraźny, T. Kokoszka, R. Binek, M. Kozioł i inni, a legendarnym trenerem, który wprowadził „polską Barcelonę” do grona najlepszych polskich drużyn był Władysław Lemiszko. Warto przytoczyć w tym miejscu wyniki zespołu Tarnovii w ekstra-klasie: z ŁKS Łódź 2:1, Garbarnią Kraków 2:0, Wisłą Kraków 2:1, Cracovią 1:1, sensacyjne 2:0 z Legią w Warszawie, z Ruchem Chorzów 3:0, Rymerem Rybnik 4:0, z Widzem Łódź 5:1, z Wartą Poznań 4:4 Polonią Warszawa 3:0 i AKS Chorzów 4:0. W większości były to zwycięstwa na własnym boisku przy nadkomplecie widzów. Dobra pasa Tarnovii trwała do 19 55 roku, kiedy to zespół spadł z II Ligii. Na jej miejsce trzy lata później do II Ligii awansowała Unia następ-ca TS Mościce. Autorami tamte-go sukcesu byli: A. Barwiński, K Leśniak, Z. Tyliczak, S. Białas, M. Kuciewicz, R Gizy, R. Nowak A. Witek, R. Spodzieja, Z. Dubiel, W. Rusinek. Trenerem był S. Lasota. Po czterech latach gry w II lidze nastąpiła degradacja. Kolejny awans na trzy sezony wywalczyła Unia w 1967 r. grali wówczas m.in. W. Czekanowski, R Marek Cz. Mazu-rek, A. Kotwa, J. Kulpa, A. Kurzawa, H Blaga, St Bucki, A. Grębosz, J Górka, E. Orłowski, A. Maciuszek. Zespół balansował pomiędzy II a III Ligą. W latach 7o-tych kolejny awans, obok starszych zawodników nowi: A. Opozda, W. Opozda, J. Górski, R. Osuch, A. Pszenniak T. Gdowski.
Czwarty awans miał miejsce W 1985 roku, autorzy to: G. Ślezak, B. Bartkowski, Leszek i Piotr Mikolajczakowie, P. Brożek, Piotr i Marek Foszczowie, E. Niemiec, J. Lisak, K. Chlewski, M. Wróbel, J. Sobczyk, P. Czerwony. Ostatni udany okres w dziejach ta mowskiej piłki nożnej to lata 90-te i kolejny pobyt w II Lidze. Barwy Jaskółek reprezentowali wówczas: J. Poręba, P.Brożek, A. Wstępnik, T. Kijowski, P. Foszcz, J. Ropski, M. Stawarz, J. Dzięciołowski, Dariusz i Jaro-sław Popielowie, K Palej ( zawsze w czołówce strzelców H Ligi). Trenerem zespołu był Z. Kordela a asystentem J. Ćwik. Zespół znajdował się w czołówce II Ligii i był bliski awansu do ekstraklasy, co w ocenie fachowców był to fenomen, ponieważ wszyscy piłkarze pracowali i byli autentycznymi amatorami. Spadek do III ligi po 6 latach był początkiem końca tej drużyny, która obecnie bory-ka się po kolejnych degradacjach w ogonach IV ligi i nic nie wskazuje na szybki powrót do normalnej gry tej drużyny. Astronomiczne zadłużenie wobec wszystkich podmiotów, w tym większość wobec zawodników i trenerów.
Metal Wracając do historii piłki tarnowskiej należy wspomnieć o drużynie Metalu Tarnów, która przez wiele sezonów występowała w III lidze, a rok 1956 to mieli najlepszą drużynę w dziejach klubu, a reprezentowali ją J. Kawa, J Łukasik, J. Sutkowski, St Śliwowski, R. Lis, Zb. Skoczylas, E Lis, M. Derlaga, J. Karaś, W. Stefan, E Broda. Odnotować należy sukcesy młodzieżowych drużyn miasta. 1956 r. juniorzy Metalu wywal-czyli Mistrzostwa Województwa Krakowskiego, a w 1979 r. reprezentacja Tarnowa oparta na zawodni-kach Unii (trener Ryszard Słowik) zdobyła złoty medal Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży.

Tamel

Wspomnieć należy też o klubie sportowym „Tamer” założonym W 1952 roku przy fabryce silników Elektrycznych początkowo pod nazwą M-7. Inicjatorami powstania Klubu, którego wiodącą sekcją była piłka nożna byli Kazimierz Król i Zdzisław Ziaja. Głośno mówiło się o takich zawodnikach Tamelu jak Janicki, Panek i inni.

Błękitni

Błękitni Tarnów klub sportowy założony w 1947 roku przez grono entuzjastów, wśród których byli między innymi Marian Prosowski pierwszy przez Stanisław Strzałka. Od 1996 funkcję tę pełni wielki entuzjasta piłki nożnej Józef Jedynak. W zespole tymbrylowali bracia Zagórscy, Stanisław Jachimek i wielu innych utalentowanych zawodników. Ciąg dalszy nastąpi

Józef Sztorc

 

Józef Sztorc Senator RP V Kadencji

Poniższy artykuł można pobrać w postaci PDF kliknij tutaj „Pobierz”