W dniu 30 czerwca 2016 roku w Ukraińskiej Akademii Nauk w Kijowie odbyło się plenarne posiedzenie UAN na której to uroczystości nasz krajan z Woli Rzędzińskiej , Senator RP V Kadencji Józef Sztorc został członkiem Ukraińskiej Akademii Nauk. Otrzymując tytuł akademika, co z tłumaczenia na polski to tytuł profesora doktora habilitowanego. Został on przyznany za wkład pracy Pana Józefa Sztorca w rozwój współpracy pomiędzy Polska a Ukrainą w dziedzinie gospodarczej jak i społecznej. Pan Józef Sztorc jest Przewodniczącym Międzynarodowego Klastra Rolno – Spożywczego „Agro – Karpaty” i w bardzo energiczny i rzeczowy sposób kieruje współpracą pomiędzy podmiotami zrzeszonymi w Klastrze, a są to podmioty takie jak przedsiębiorstwa z sektora rolno – spożywczego, ośrodki doradztwa rolniczego, urzędy, instytuty badawcze i uczelnie branżowe. Jest również Prezydentem Międzynarodowej Akademii Kozactwa, skupiającego ponad 50 organizacji Kozackich ze Wschodniej Europy. To bardzo prestiżowe wyróżnienie ma spowodować podniesienie tej współpracy na jeszcze wyższy poziom.
Do Klastra ze strony ukraińskiej (oprócz firm z Rumunii, Węgier, Słowacji, Czech i Polski) należy kilkadziesiąt przedsiębiorstw z sektora rolno-spożywczego, szczególnie z terenu województwa Lwowskiego, Iwano-Frankowskiego (dawny Stanisławów),
Tarnopolskiego, Równego i Łucka na Wołyniu. Dla celów uproszczenia wymiany handlowej pomiędzy Ukrainą a Polską (a tym samym Unią Europejską) Józef Sztorc wynegocjował i doprowadził do podpisania umowy o wzajemnym uznawaniu badań i certyfikatów badania jakości. To oznacza, że przedsiębiorcy z Polski mający badania i certyfikaty jakości w Polsce na eksportowany towar na Ukrainę nie muszą się już starać (a tym samym płacić) za badania i certyfikacje swoich wyrobów na Ukrainę, i to samo dotyczy Ukraińców eksportujących towar do Polski i UE. Upraszcza to i potania eksport oraz wzajemną wymianę handlową pomiędzy Polską a Ukrainą. Porozumienie podpisał Klaster reprezentowany przez Józefa Sztorca, a ze strony Ukraińskiej Dyrekcja Wszechukraińskiego Państwowego Przedsiębiorstwa Certyfikacji (odpowiednik Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji), Ukr-Metr- Test-Standard z Kijowa w osobach dyrektora Worobeja i Wiktora Rymera w obecności Andrzeja Grabowskiego, ministra i szefa WEH Ambasady RP w Kijowie. Podobne porozumienie Józef Sztorc wynegocjował pomiędzy Biurem Badawczym Jakości SEP w Warszawie i tym samym Ukr-Mret-Test-Standardem, i zostało ono podpisane przez dyrektora BBJ J. Okólskiego i Panów Dyrektorów z Kijowa w osobach L. Worobeja i Wiktora Rymera w obecności Ambasadora RP w Kijowie Pani Minister Krystyny Skowrońskiej. – W znakomity sposób te dwa porozumienia polsko-ukraińskie uprościły procedury związane z obustronną wymianą towarową, czyli importem i eksportem – powiedział nam Józef Sztorc. – Dla przykładu można podać, że audyt i kontrola na przykład polskiej rzeźni przez stronę ukraińską to tygodniowy pobyt 2-3 audytorów, wszelkie koszty ich pobytu ponosi polski przedsiębiorca plus koszt audytu to około pięć tys. dolarów amerykańskich na osobę. Tych kosztów po tym porozumieniu przedsiębiorcy unikają, a tym samym upraszczają procedury eksportowe i w znakomity sposób potaniają eksport, stając się bardziej konkurencyjnymi. Przypomnijmy, że Józef Sztorc jest też Prezydentem Międzynarodowej Akademii Kozactwa, skupiającej ponad 50 organizacji Kozackich ze Wschodniej Europy. – Wiemy z historii wiele o Kozakach i kozactwie – mówi mieszkaniec Woli Rzędzińskiej. – To wszystko się powoli odradza, kultywowane są piękne i szlachetne tradycje kozactwa. Organizowane są coroczne zjazdy Kozaków, co roku w innym kraju, i uczestniczą w nich przedstawiciele Kozaków z całej Europy.
Są tam Kozacy Zaporoscy, Dońscy, Wołyńscy, Podolscy, Ruscy, Woronescy, Ukraińscy, Kozacy z Naddniestra Zakarpackiego, Mukaczewa, Zbarascy, Nadwołżańscy oraz Kubańscy oraz kilkadziesiąt innych sotni kozackich, Kozacy z Bukowiny i Kozacy Krymscy. Występują różne zespoły kozackie, w tym najlepszy na świecie około 100-osobowy zespół kozacki z Kubania. To warto zobaczyć, bo o tym czytamy tylko w książkach i widzimy czasem na filmach. Zjazdy trwają przeważnie trzy dni aż do całkowitego zmęczenia Kozaków. – Nie ukrywam, że jest zamysł, aby Zjazd Kozacki w Polsce, który ma się odbyć w 2018 roku uświetnił zespół Kozaków z Kubania – mówi senator Sztorc. Planowany jest wtedy występ galowy w Mościckim Domu Kultury w Mościcach i różne pokazy oraz występy w terenie. Każdy szczep kozacki przyjedzie ze swoimi przysmakami, ale dwa przysmaki są prawie wspólne dla wszystkich Kozaków. To jest kulisz kozacki, który różni się tylko ilością soli czy pieprzu i napój kozacki, który różni się tylko ilością procentów. Tygodnik Miasto i Ludzie będzie patronem prasowym zjazdu Kozaków w Woli Rzędzińskiej.
Józef Sztorc Senator RP V Kadencji
Poniższy artykuł można pobrać w postaci PDF klikając tutaj „Pobierz”