Do drugiej wojny światowej „Tarnovia” była klubem jednosekcyjnym, gdzie grano tylko w piłkę nożną, gdzie było kilka-naście drużyn piłkarskich, gdzie uprawiało sport kilkuset młodych chłopców.
Budowę boiska piłkarskiego „Tamovii” rozpoczęto zaraz po zakończeniu I wojny św., gdzie deski na trybuny, ogrodzenie i pawilon klubowy wybudowano z desek otrzymanych z repatriacji wojennych (dwa wagony desek) oraz z tartaków księcia Sanguszki, który dość
hojnie pomagał klubom sportowym a szczególnie „Tarnovii”. Pierwszy mecz na boisku „Tamovii” rozegrano w 1921 roku, a był to mecz „Tarnovii i Wojskowego Klubu Sportowego 16 Pułku Piechoty stacjonującego w Tarnowie, i „Tarnovia” wygrała go 11:0…
W Polsce zostały zorganizowane rozgrywki ligowe, i „Tarnovia” jako pierwszym na owe czasy jedyny klub sportowy, rozpoczęła rozgrywki ligowe w 1922 roku i dopiero w 1928 roku awansowała do „A” klasy Okręgu Krakowskiego. Klub prowadził też oficjalnie drużynę juniorów, która również grała w rozgrywkach ligowych. Przez ten czas klubowi różnie się wiodło, raz dobrze a raz źle. „Tamo-via” ciągle albo spadała do klasy „B”, albo z powrotem awansowała do klasy „A”. Tu trzeba dodać bardzo ważną rzecz, że od momentu powstania „Tarnovii do czasu II wojny światowej w klubie nie pracował ani jeden płatny trener. Wszyscy trenowali i opiekowali się zawodnikami społecznie. Na utrzymanie klubu łożyło mieszczaństwo, rzemiosło, inteligencja i handel, stąd „Tamo-via” to był taki elitarny miejski klub sportowy, gdzie byle kto nie mógł być ani jego członkiem, ani działaczem, ani zawodnikiem. Klub się po prostu szanował. Po klubach w Tarnowie zaczęły powstawać kluby sportowe na bazie Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w regionie. Na przykład w 1910 roku zorganizowano klub sportowy w Ciężkowicach, gdzie klub posiadał również własne boisko sportowe. Później w okresie międzywojennym, w czasie bardzo burzliwego
i intensywnego rozwoju przemysłu, gdzie powstał Centralny Okręg Przemysłowy, to powstałe zakłady przemysłowe tworzyły kluby i towarzystwa sportowe, budowały budynki klubowe, sale gimnastyczne i stadiony sportowe. Tak w 1922 roku przy ówczesnych Warsztatach Kolejowych powstał Robotniczy Klub Sportowy. Klub zarejestrowano w Starostwie w 1922 roku, a teren pod boisko sportowe przy ulicy Warsztatowej został przekazany przez Dyrekcję Okręgową Kolei Państwowych. Boisko zostało otwarte w roku 1925• Pierwsza oficjalna nazwa to był Kolejowy Klub Sportowy „Metar, który głównie zrzeszał kolejarzy i pracowników Warsztatów Kolejowych. Na tamte czasy był bardzo dobrze zorganizowany klub sportowy imało kto dziś wie, że w „Meta-lu” było 12 sekcji sportowych. Do utrzymania tylko sekcji sportowych „Metalu” potrzebne były dość duże środki finansowe, które pozyskiwano z różnych źródeł, a były to m.in. środki przekazywane przez Warsztaty Kolejowe, dotacje z magistratu, ale również klub prowadził bardzo szeroką działalność, i jako jeden z nielicznych prowadził kręgielnię, co dawało dość pokaźny dochód. „Metalowi” różnie się wiodło, ale jak na ówczesne czasy i możliwości, jego zawodnicy osiągali bardzo dobre wyniki sportowe, byli mistrzami Polski, zdobywali medale mistrzów Europy, byli uczestnikami Igrzysk Olimpijskich i innych ważnych zawodów. W czasach po II wojnie światowej piłkarze „Metalu” grali przez parę lat w III Lidze. Klub najbardziej rozsławił jednak chyba boks i tarnowski bokser Stanisław Żydaczek, jeden z lepszych w tamtych czasach polskich bokserów. Kolejnym klubem sportowym, który powstał w czasie między-wojennym było Robotnicze Towarzystwo Sportowe „Zorza”, które powstała w 1924 roku. Klub „Zorza” nigdy nie posiadał własnego boiska sportowego, ćwiczył i trenował na boisku ćwiczeń 5 Pułku Ułanów Stacjonujących wtedy w Tarnowie. Klub zrzeszał głównie młodzież rzemieślniczą. Po pięciu latach działalności zamknął ją z powodu braku środków. Kolejną, ale już dawno nieistniejącą organizacją sportową, była Organizacja Młodzieży – Towarzystwo Uniwersytet Robotniczy”. Klub działał w latach 1920-1929, a było w nim pięć sekcji sportowych, które nie zapisały się jednak w jakiś znaczący sposób na sportowej mapie Tarnowa.
Józef Sztorc Senator RP V Kadencji
Poniższy artykuł można pobrać w postaci PDF kliknij tutaj „Pobierz”